54-тото издание на Фестивал на оперното и балетно изкуства стартира на 21 ноември в Стара Загора

Днес на пресконференция в Община Стара Загора бяха обявени подробности за програмата на 54-я Фестивал на оперното и балетното изкуство-Стара Загора 2024. Традиционно от създаването си досега, Фестивалът съществува благодарение на подкрепата на Община Стара Загора.

В пресконференцията участваха Милена Желева, заместник-кмет, Огнян Драганов-директор на Държавна опера-Стара Загора, Любомир Кутин – организационен секретар на Фестивала, Силвия Томова – художествен ръководител на балета на ДО-Стара Загора. И тази година в програмата има международно участие – за първи път в българия пристига Националният балет на Ел Салвадор, чийто ръководител е Румен Рашев /родом от Казанлък/. В програмата на Фестивала са включени 8 събития в 10 вечери, 4 опери – „Джани Скики”, „Самодивите” /поставя се за първи път на сцена в България/, „Милосърдието на Тит”, „Рейнско злато”, 2 балета – „Копелия” и Гала вечер на Национален балет на Ел Салвадор, 3 български заглавия – „Криворазбраната цивилизация”, Концерт български баси, Камерен концерт „Диалогът със самотата”, 5 съпътстващи мероприятия – СРЕЩА НА ИЗКУСТВАТА С УСМИВКА - ВАЛЕНТИН ДОНЧЕВСКИ художник, музикант и поет

100 ГОДИНИ КОНСТАНТИН ИЛИЕВ
Представяне на автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев с участието на арх. Венцислав Илиев, син на композитора
САЛВАТОРЕ РУСО
Представяне на издание, посветено на художника от Флавия Папачена /Flavia Pappacena/ и авторска сценографска и костюмографска изложба
СПОМЕН ЗА КАМЕН ЧАНЕВ /1964-2020/
Представяне на документална изложба и видеокадри с участието на изпълнителя.
Посвещава се на 60 годишнината от рождението на големия български тенор.
ЗА ЛЕКОТАТА НА ТАНЦА - КАК ВИЖДАМЕ, ОПИСВАМЕ И ЗАПАЗВАМЕ ТАНЦА ДНЕС
Лекция и семинар на Проф. Д-р Габриеле Брандщетер от Свободен университет – Берлин. Преводач и координатор на събитието Ивета Маринова

21 ноември-4 декември 2024 г.
Фестивалът на оперното и балетното изкуство – Стара Загора е първият специализиран форум за опера и балет в България. Създаден е през 1967 година като Декемврийски музикални дни, а от 1973 година преименуван като Фестивал на оперното и балетното изкуство. Фестивалната програма се стреми да отрази най-новите и плодотворни тенденции в музикално-сценичните изкуства, като е открита към максимално широк спектър от участници, насърчава популяризирането на българското музикално-сценично творчество и припомня за личности и събития, с принос за националната и световна култура. Фестивалът се организира от Държавна опера-Стара Загора с подкрепата на Община Стара Загора, Министерството на културата и Национален фонд „Култура”.

Предстоящото издание на 54. Фестивал на оперното и балетното изкуство - Стара Загора е от 21 ноември до 4 декември 2024 г. Акценти във фестивалната програма са 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125 годишнината от рождението на големия балетист и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75 годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и в памет на 60- годишнината на световно признатия тенор Камен Чанев.

Във фестивала участват четири български театри за музикално-сценични изкуства, един национален музей и един фестивал: домакините от Стара Загора, с примерите на оперния диптих от Пучини „Джани Скики“ и „Самодивите“, и на балета „Копелия от Делиб, Държавна опера - Пловдив, с последната опера на Моцарт „Милосърдието на Тит“, Държавен музикален театър „Стефан Македонски, с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ от Дечо Таралежков, Музей „Борис Христов“ ще представи концерт-спектакъла „Българските баси“, фестивалът „Мартенски музикални дни“ - мемоарната книга на бележития български диригент и композитор Константин Илиев „Слово и дело“. Финалът на фестивала е с музикалната драма „Рейнско злато“ от Рихард Вагнер, продукция на Софийската опера  и балет.

През последните години фестивалът е гостоприемен домакин и на събития, създадени от независимия културен сектор. Авторският проект на Александра Дичева „Диалогът със самотата“ е посветен на творчеството на композитора Тодор Попов по текстове на български поети-класици. Съвместно с Фондация „Камен Чанев“ ще бъде създадена и представена изложба, посветена на големия оперен изпълнител. Срещата със съвременния художник поет и музикант Валентин Дончевски продължава още една линия на фестивалната програма като мост между различни изкуства и форми на творческо самоизразяване.

Сред чуждестранните участници се откроява гостуването на Националния балет на Ел Салвадор, италианският художник Салваторе Русо, с изложба и представяне на издание за него от Флавия Папачена, както и семинарът на една от най-задълбочените изследователки на съвременната танцова култура проф. д-р Габриеле Брандщетер от Свободния университет - Берлин.

Коментирай!

Още новини

Scroll To Top