Мащабното строителство на ВиК инфраструктура, осъществено от Водоснабдяване и канализация EООД - Стара Загора по Проект реф. No BG16M1OP002-1.016-0013 по Оперативна Програма „Околна среда 2014-2020 г.”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз, включи реализирането на 5 обекта в агломерация Стара Загора. Два от обектите обхванаха градската част, третият обект напълно реконструира магистралния водопровод, захранващ западните квартали на града, четвъртият обект рехабилитира част от външния довеждащ водопровод от Водоснабдителна система (ВС) „Стара Загора – Дунавци“, захранващ гр. Стара Загора, а последният обект надгради и модернизира Пречиствателната станция за отпадъчни води (ПСОВ).
Безспорно най-голямо предизвикателство, както за възложителя и изпълнителите, така и за всички граждани на гр. Стара Загора, беше изпълнението на двата обекта в градската част – Обект 1 и Обект 2 : „Реконструкция на вътрешна водопроводна и канализационна мрежа на гр. Стара Загора – южна и северна част. Те обхванаха голяма част от града, а именно зоната южно от бул. „Цар Симеон Велики“, между бул. „Патриарх Евтимий“ и ул. „Тодор Стоянович“, кварталите „Три чучура-център“, „Три чучура юг“ и „Казански“ , зоната около Музикалното училище „Христина Морфова“, зоната северно от бул. „Цар Симеон Велики“, в централна градска част, както и кварталите около МОЛ „Галерия“. Подробни карти на вече изцяло изпълнените трасета може да откриете на сайта на дружеството на следния адрес: https://wik-stz.com/bg/%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%81-2014-2020-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82/
Мащабите на двата обекта, както и самото местоположение на подменяната мрежа поставиха пред всички участници в процеса редица трудности. Основен неблагоприятен фактор, с който изпълнението се сблъска, бяха археологическите находки, съпътстващи изкопните работи по Обект 2, намиращ се в голямата си част в археологическия резерват „Августа Траяна“. За щастие работата с Регионалния исторически музей Стара Загора беше в пълен синхрон и съдействие от археолозите, които бяха постоянно на терен. Друго предизвикателство беше фактът, че трябваше да се изпълнят много трасета за кратко време, което доведе до голяма интензивност на работата и едновременното затваряне на много улици в града. За да бъдат максимално информирани гражданите в този период и неудобствата за тях да се сведат до минимум, Община Стара Загора разработи визуализация, показваща временната организация на движението. С пълното сътрудничество на всички страни, ангажирани с процеса, предизвикателствата бяха преодолени, сроковете на Оперативната програма бяха спазени, а обектите в гр. Стара Загора завършени на 100%.
В обхвата на двата обекта бяха подменени 17 км от канализационната мрежа на града, което доведе до разтоварване на самата мрежа и предпазване от препълването й при интензивни дъждове. Постигнатият ефект вече е видим за гражданите на Стара Загора. След реконструкцията на канализационната мрежа тя е в състояние да поеме всички дъждовни количества дори и при много силни дъждове, без да се препълва и това да води до образуване на големи наводнени площи в южните части на града (главно по бул. Славянски), както се случваше преди изпълнението на проекта. Рехабилитацията на канализационната мрежа доведе и до драстично намаляване на инфилтрацията на чиста вода в канализацията, което е основен проблем за пречиствателната ни станция за отпадъчни води. Това оказва благоприятно влияние и на цялата екосистема на града.
От водопроводната мрежа на града бяха подменени над 40 км трасета, повечето от които в централна градска част. Тези участъци от мрежата бяха стари и амортизирани, което водеше до чести аварии и големи загуби на вода. Този казус дълго беше отлаган във времето поради сложността на изпълнение на подобни рехабилитации в центъра на града и най-вече в сърцето на археологическия парк. С изпълнението на проекта задачата най-накрая се разреши и старозагорци имат достъп до много по-качествена услуга.
Въведе се и нова схема на водоснабдителната мрежа, т.н. ДМА зони, която позволява по-оптимизиран контрол и управление на водата и налягането. С други думи, при евентуални бъдещи нужди от ремонт по мрежата ще се спира много малък участък, а не цели квартали, както беше преди изпълнението на мащабния проект.
Една от главните цели на проекта, която беше постигната, е намаляването на загубите на вода, получаващи се вследствие на амортизираната водопреносна мрежа, както и намаляване броя на авариите, с което се постигна една по-добра непрекъснатост на водоподаването за населението на гр. Стара Загора.