„Стара Загора е сред основните икономически центрове в България, а данните показват ръст на инвестициите от над 400% през последните няколко години, което е наистина феноменално. И ние като местна администрация ще продължим да работим в тази посока – не само да привличаме чуждестранни инвестиции, а и да помагаме на местния бизнес“. С тези встъпителни думи Росица Райкова, началник на отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в Община Стара Загора, приветства участниците в бизнес форума, който се провежда днес през целия ден в заседателна зала „П. Р. Славейков“. В него се включиха представители на посолства, на бизнес асоциации и търговски камари, предприемачи и работодатели.
Представяме ви възможностите за бизнес развитие на три перспективни пазара, които са извън Европейския съюз и са много интересни: британския, турския и канадския, обяви при откриването на форума Десислава Митева, изпълнителен директор на Британско-българската бизнес асоциация (БББА). Тя благодари на целия екип на Община Стара Загора за гостоприемството и затова, че винаги, когато са в Стара Загора, с колегите й се чувстват като у дома си. С ласкавата й оценка се солидаризираха Христина Трифонова, регионален мениджър „Корпоративни продажби“ във „Виваком“ и член на Борда на БББА и Деян Благоев, регионален представител на Британската асоциация за Стара Загора и региона.
Презентацията на тема „Диверсификация на местната икономика и задържане на младите хора в Община Стара Загора“ беше представена от началника на инвестиционния отдел Росица Райкова.
„Това е проект, по който работим от близо 1 година, много важен за област Стара Загора. Ние сме единствената община в Европейския съюз, одобрена от Европейската комисия да получи техническа помощ, за да развива сектори, които считаме, че ще имат огромен потенциал за бъдещото развитие на региона ни и огромен принос за диверсификацията на местната икономика. Това ще задържи младите хора тук и ще привлече още млади таланти“, определи Росица Райкова.
„Целта на този проект е да се развият три основни сектора, с които считаме, че ще можем да направим структурна реформа на местно ниво през следващите няколко години - иновации, дигитализация и предприемачество. Това са сектори на бъдещето и наистина ще ни донесат икономически растеж и ще подпомогнат да привлечем инвестиции и млади, образовани хора“, поясни Росица Райкова.
Предприемачеството е сектор с изключително висок потенциал на развитие, но текущият анализ показва, че към момента нивото на предприемачество в област Стара Загора е изключително ниско. Няколко са причините за това: слаба информираност на хората по отношение източниците на финансиране, липса на информация за добрите примери на успели предприемачи, нагласите на хората за развитието на предприемачеството са също ниски.
Иновациите са също сектор със среден до висок потенциал за растеж. „Изключително малък размер на разходите за научноизследователска и развойна дейност (НИРД) има и се прилага в компаниите. Има проблем между бизнеса и научните среди, макар че взаимно започват да се търсят повече в последно време. Трябва да се задълбочи връзката бизнес-наука или бизнес-образование. А областта ни има компетенции в сектори като земеделие, машинно инженерство и високотехнологични производства като мехатроника и хидравлика“, определи началникът на инвестиционния отдел в Община Стара Загора.
Дигитализацията е също сектор, който би имал голямо влияние върху икономическия растеж на областта ни. „Въпреки това, че имаме добър достъп до интернет, дигиталните услуги не се използват толкова често. Хубавото е, че вече работи ЕЦИХ – Европейският цифров иновационен хъб, който може много да подпомогне развитието на този сектор и да предложи услуги на бизнеса за дигитализация на техните бизнес процеси“, изтъкна още Росица Райкова.
Препоръките на експертите са за развитието на образователната среда с фокус към съвременни образователни направления, извънкласни дейности, менторство, успешни примери, подобряване мотивацията и квалификацията на преподавателите и директорите.
В презентацията на Община Стара Загора беше представено проучване, направено сред над 500 ученици в 12-и клас. „Една от причините, за да останат те в област Стара Загора, е подходящата среда за живот в града. Тоест, интересното е, че заплащането не е на първо място, за да не напуснат те родния си град. След това се класира кариерното развитие“, стана ясно още от доклада.
Младите хора считат, че областта ни е привлекателна за живот и в нея има адекватни образователни възможности. 36% от анкетираните ще се стремят да отворят собствен бизнес, 26% имат неутрално мнение, тоест още нямат яснота в какво направление ще се развиват. 34% биха искали да си намерят работа в частния сектор или в публичната администрация. 42% от анкетираните считат, че факторите, влияещи на намерението им да станат предприемачи, включват финансова независимост, силно желание и позитивно влияние върху обществото.
Искахме да разберем каква част от хората можем да се опитаме да задържим тук, в нашата област, с мерки на местно ниво, разясни целите на общинска администрация Росица Райкова.