Няма заплаха от воден режим за град Стара Загора

Няма нищо необичайно в моментното състояние с количествата вода в язовир „Копринка“, съобщи областният управител Методи Марков. По негова информация, към днешна дата в язовира има 25 млн. и 700 хил. куб. метра вода. „И по-ниски нива е имало – през септември 2020 г., когато наличният обем е бил едва 16 млн. куб. метра. „Мъртвият“ обем на този язовир е от 5 млн. куб. метра“, поясни Методи Марков.

Когато количествата в чашата на язовир „Копринка“ достигнат ниво от 18 млн. куб. метра, всякакъв вид подаване на вода за промишлени цели ще бъде прекратен.

„Нищо необичайно за августовския период и за началото на септември! Имаме вода за напояване и за подаване към промишлените зони приблизително за следващите 3 седмици. До достигането на 18 млн. куб. метра, при които вода за промишлени нужди няма да бъде подавана. Да се надяваме дотогава и метеорологичните условия да се променят“, отбеляза още областният управител.

Общо 11 населени места в област Стара Загора са засегнати от частичен воден режим (нощем, а някъде и през ден) поради пресъхване на кладенци или намаляване на дебита в тях. В община Братя Даскалови това са 4 населени места, в община Стара Загора – 3, в община Чирпан – 2 и по едно село са в Николаево и в Гурково.

„Тези щадящи водни режими в 11 населени места са временна мярка, очаквам в началото на октомври да има драстична промяна в картината на нашите водоизточници“, прогнозира управителят на „В и К“ инж. Радостин Миланов.

Проблемите идват от липсата на необходими водни количества поради трайната тенденция на засушаване, а също и от замърсяването на водоизточници с нитрати и сулфати през последните няколко години – резултат от безконтролното използване на торове от земеделските производители. Друг аспект на влияние на антропогенната дейност са огромният брой нерегламентирани сондажни кладенци, които влияят пряко върху водния хоризонт.

„В и К“-дружеството е представило преди дни в „Български ВиК холдинг“ ЕАД разработка, която касае бъдещето на водоснабдяването в област Стара Загора през следващите 20 години. „Всички водоизточници, които са критични, всички, които са с променливи показатели по отношение на нитрати и сулфати, ще бъдат разработени наново. Ще бъдат сондирани кладенци на 200 метра дълбочина, ще бъдат изградени помпени станции, довеждащи водопроводи и това би следвало да реши проблема в дългосрочен аспект и да излезем от хипотезата на прякото влияние на атмосферните условия“, прогнозира инж. Миланов. След като тази разработка премине през Управителния съвет на „Български ВиК холдинг“ ЕАД, дружеството ще получи дългосрочен заем с 5-годишен гратисен период, който ще даде възможност на екипите му да реализират изпреварващите мерки.

„За град Стара Загора не съществува каквато и да било заплаха по отношение въвеждането на воден режим! В момента водните количества, които подаваме, са около 500 литра в секунда, в състояние сме да подадем и 50% над тези количества, ако възникне такава необходимост, а засега не е налице“, декларира категорично инж. Радостин Миланов.

Заместникът му инж. Николай Калудов апелира за по-висока култура на водопотребление в този труден момент на маловодие, за да се преодолее още по-лесно моментната криза.

Община Стара Загора дава своя принос в процеса на свеждане до минимум на загубите на питейна вода, като залага в своите проекти, свързани с уличната мрежа, подмяна на стари и износени водопроводни системи. Това оповести пред медиите днес арх. Мартин Паскалев, зам.-кмет с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“. Той бе участник в пресконференция в БТА, свикана от областния управител Методи Марков с тема състоянието на водните запаси в региона и напрежение в социалните медии, породено от инсинуациите за въвеждане на воден режим.

В пресконференцията участваха още управителят на държавното дружество „В и К“ ЕООД инж. Радостин Миланов и зам.-управителят инж. Николай Калудов.

„Това, което Община Стара Загора може да направи и прави в този процес, е, когато работим по инфраструктурни обекти, свързани с уличната мрежа, да залагаме в проектите смяна на водопроводи и канализация там, където те са амортизирани. Така съдействаме за намаляване на загубите на питейна вода. Работим в добър синхрон с колегите от „В и К“-дружеството и всички проекти, които в момента се осъществяват в града ни или пък предстои да се реализират, са с неизменно заложени смени на водопроводни отклонения и връзки“, обобщи арх. Мартин Паскалев.

Коментирай!

Още новини

Scroll To Top