Бързото и качествено административно обслужване и върховенството на закона са два от най-важните елементи, които характеризират качеството на бизнес средата. През м. май 2013 г. ИПИ проведе анкетно проучване сред 1680 фирми от цялата страна като част от предстоящото второ издание на изследването „Регионални профили: показатели за развитие”.
Оценката на работата и взаимодействието с областната и общинската администрация е сред най-ниските стойности в Стара Загора. Самата оценка включва както отзивчивостта на служителите, така и тяхната квалификация и умения, скоростта на административното обслужване, яснотата на местните изисквания и регулации, и неподкупността на администрацията като цяло.
Бизнесмените смятат, че в областния град служителите са най-неотзивчиви като поставената средна оценка е 3.00, най-висока е отзивчивостта във Варна като тя се различава с почти цял пункт и е 3.93.
Ние сме и на почетното предпоследно място по квалифициран работен персонал. В графата подходяща квалификация и умения на служителите Стара Загора е събрала едва 3.04 пункта. Яснотата на изискванията спрямо гражданите и бизнеса също е на много ниско ниво 2.91.
Организаторите на анкетното проучване отбелязват, че за втора поредна година Бургас е сред трите най-високо оценени области по отношение на взаимодействие с администрацията, а сред най-ниско оценените отново е администрацията в Стара Загора.
Паралелно с оценките за местната администрация организаторите са изследвали и възприятия за корупция в отделните области.
Прави впечатление, че Стара Загора не е сред първите или последните- единствено в отдела „Инспекция по труда” местните служители са сред най-неподкупните. Те събират общ пункт от 2.91, което ги нарежда на предпоследно място след Велико Търново.
Изследването ще бъде представено на 14 ноември 2013 г. Наред с преглед на социално-икономическото развитие на 28-те области в страната, изследването включва и няколко тематични анализа, включително върху пазара на труда в отделните райони на страната, както и върху тенденциите в данъчната политика на местно ниво.
Бележка: Разликата демонстрира разминаването между най-високата и най-ниската оценка на всяка една от характеристиките на административното обслужване. Оценките са базирани на петобална скала, където оценка „1” означава „много лошо”, оценка „3” означава „средно”, оценка „4” означава „добро”, а оценка 5 „много добро”.
Източник: ИПИ, Анкетно проучване сред бизнеса