Старозагорската опера – на страниците на декемврийския брой на престижното италианско списание Светът на музиката

В Държавната опера-Стара Загора „Копелия” е еталон за отбелязване на стогодишнината на балета в България. На 29 ноември на сцената на Държавна Опера-Стара Загора бе представен
балетът„Копелия“ от Лео Делиб с нова хореография на Луиджи Мартелета, бивш премиер солист на Teatro dell'Opera di Roma. Ако изборът на датата беше замислен като почит към Джакомо Пучини, чиято смърт е настъпила точно на този ден, спектакълът на "Копелия" отбеляза основаването на балета в България от Анастас Петров, танцьор, хореограф и педагог, който трансформира първата балетна трупа, първоначално съставена от аматьори, в хомогенен състав със забележителни стилистични и технически качества.

"Копелия" е част от поредица събития в рамките на 54-ия фестивал на Оперното и Балетно изкуство (21 ноември – 4 декември). В допълнение към отбелязването на 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, театърът си припомни 110 години от рождението на известния български бас Борис Христов, 75 години старозагорска балетна трупа и най-вече 125 години от рождението на Анастас Петров, както вече споменахме,"патриархът" на българския балет. По време на фестивала почти всеки ден бяха представени различни оперни и балетни спектакли.

Между тях по-специално ще споменем премиерните спектакли на двете опери от Пучини, „Джани Скики” и „LeVilli/Самодивите”, представени на сцената съответно на 21 и 22 ноември, както и вечерта с откъси от балетите La Vivandière, Il Talismano, Esmeralda, The Fairy of the Dolls на 24 ноември. Фестивалът посвети 29 и 30 ноември на балета „Копелия”, като на 29 ноември се състоя представяне на книгата на Флавия Папачена „Салваторе Русо, сценограф и костюмограф. Мечтата, пътят, реалността”, издание на Държавна опера-Стара Загора. Поръчана от директора на театъра Огнян Драганов, книгата има за цел да отдаде почит към Маестрото по повод шестдесетгодишната му творческа кариера, двадесет и осем години от която свързани с България (Оперните театри и сцени в София, Варна, Правец, Пловдив, Стара Загора и др.).

Това събитие беше придружено от изложба на скици и костюми на Салваторе Русо от опери и балети, играни в България, доказателство за амбициозни постановки, някои от които представяни и на турне не само в България, но и в Бразилия, Япония, Корея, Германия, Швейцария и Италия. Това преживяване ще се повтори отново („Норма” и „Копелия”скоро ще бъдат в Театро Лирико-Лече) в знак на ползотворното сътрудничество с италиански хореографи, диригенти и режисьори. 225-те изображения в книгата – снимки, сценичните скици, скици на костюми обхващат цялата артистична кариера на Русо, от обучението му в Академията за изящни изкуства в Рим (с Марио Ривосеки и Анджело Каневари) и чиракуването му при великата Лила Де Нобили, до неговия първи опит с минималистична архитектура и до експериментиране на рисувана сценография с изучаване на историческата контекстуализация на костюма.

Коментирай!

Още новини

Scroll To Top