7 ноември – Европейски ден на радона

Ежегодно на 7 ноември Европейската асоциация за радон (ERA) отбелязва Европейския ден на радона. Целта е да се повиши осведомеността за вредното въздействие от високите нива на радона върху здравето на хората, начините за провеждане на измервания на обемната активност на радон (ОАР) и прилагане на мерки за нейното редуциране.

Радонът е естествен радиоактивен газ без мирис, цвят и вкус. Той може да се придвижва в почвата на големи разстояния, достига до повърхностните земни слоеве и въздуха и прониква в сградите. Обемната активност на радона е по-висока в различни типове сгради, отколкото на открито. Счита се, че съвременният жител прекарва около 80% от времето в сгради и около 20% на открито. Вдишването на въздух, съдържащ високи нива на радон за дълъг период от време, може да повиши риска за развитие на рак на белия дроб.

Делът на заболелите от рак на белите дробове, свързан с облъчване от радон, е от 3 до 14% в зависимост от концентрацията. Въздействието на радона може да се намали чрез измерване на концентрацията му в дома и предприемане на необходимите действия при установяване на стойности над референтното ниво (300 Bq/m 3 ).

За ефективното ограничаване на облъчването от радон в България е приета Национална стратегия и Национален план за намаляване на въздействието му върху здравето на
населението чрез контрол на неговите нива в нови и съществуващи сгради.

Регионалната здравна инспекция – Стара Загора предоставя кратък материал с основните послания за предпазване на нашето здраве от радона: https://youtu.be/dVtA_D-xFno.

Повече информация по темата: https://radon.bg/, https://ncrrp.org/bg/.

Коментирай!

Още новини

Scroll To Top