„За мен e удоволствие да присъствам на експозиция, посветена на живота и делото на проф. Петър Жеков. В свят, в който се нуждаем от примери и вдъхновение, проф. Жеков се явява символ на човешкия дух, на стремежа към знание и на безгранична любов към изкуството и културата.“ С тези думи Надежда Чакърова, зам.-кмет с ресор „Образование и младежки дейности“, откри изложба, посветена на живота и делото на видния старозагорски общественик, композитор, писател и учен.
Събитието се проведе в Културния център за даровити деца „Проф. Петър Жеков“ на 1 ноември – Ден на народните будители. Експозицията е създадена в рамките на проект, реализиран от дамите от Инер Уил клуб със съдействието на Община Стара Загора и Центъра за подкрепа за личностно развитие.
Надежда Чакърова разказа на присъстващите за зараждането на идеята за този проект. Тя изрази възхищението си и благодарността си от крайния резултат.
„Експозицията остава в паметта, ума и сърцето на всички деца, които тепърва ще прекрачат прага на културния център за даровити деца, за да развиват своите знания, умения и таланти. Тук се запалва искрата и се заражда любовта към изкуството и творчеството. Горди сме, че в Стара Загора има такова място“, увери Надежда Чакърова. Тя благодари на сестрата на професора Мария Жекова, която дари безвъзмездно сградата на Община Стара Загора.
„Тук на входа на центъра децата ще станат свидетели на това как един будител, просветител и човек на изкуството и духа е живял достойно, оставил е своята следа“, акцентира зам.-кметът Чакърова.
“Центърът за подкрепа за личностно развитие е инкубаторът, в който децата и младите хора развиват своите таланти и намират пътя към личностното си развитие. Всички заедно трябва да работим ръка за ръка , Общината, ЦПРЛ и неправителствения сектор за развитието на младите хора“, подчерта г-жа Чакърова.
Златица Радева, директор на ЦПРЛ, благодари на Община Стара Загора и дамите от Инер Уил клуб за доброто сътрудничество и реализацията на този проект.
„Днес на това място, което е било родната къща на проф. Жеков, ежедневно прекрачват прага деца и младежи, които са жадни за знания и развиват своите умения в различни направления. Те продължават будителското дело на проф. Жеков“, отбеляза Златица Радева.
На откриването присъства и поетът Йордан Пеев, близък приятел на проф. Жеков, който сподели спомени за разговорите им за изкуството и поезията.
„Човек умира два пъти. Един път като умре и вторият път като умре последния, който го помни. Той направи така, че да не умре никога, оставяйки името си върху тази сграда“, каза Йордан Пеев.
Изложбата съдържа предмети от живота и делото от старозагорския професор - лични вещи, книги, грамоти, дискове със записи на музика. Специално място във витрината е отредено и на огърлицата, която проф. Жеков получава, когато става Почетен гражданин на Стара Загора. Тя е предоставена лично от сестра му - Мария Жекова.
На събитието присъстваха роднини на старозагорския професор, зам.-кметът на Млада Загора Сиана Сивова, експерти от отдел „Образование“ към Община Стара Загора и други. Всички те имаха възможността да се запознаят отблизо с богатото наследство, което е завещал проф. Жеков.
Проф. Петър Жеков е личност с голям принос за науката и изкуството. Автор на над 400 научни, научно-популярни и популярни публикации, част от които на културологична тематика и на сценарии за научно-популярни филми. Нотният му архив съдържа над 1000 художествени песни за глас и пиано в 20 албума. Те поставят началото на българското присъствие в музикалния отдел на новопостроената Александрийска библиотека в Египет, а книгите му са в редица престижни библиотеки в Европа, Америка и Австралия. За всички тези заслуги към културния живот у нас, проф. Петър Жеков е избран за Почетен гражданин на Стара Загора през 2008 г.