22 доклада ще бъдат представени на Международния симпозиум „Праисторическото жилище на Балканите през VI и V хил. пр. Хр. в профанен и сакрален контекст“, който ще се проведе от днес до 17 май 2015 г. в Стара Загора. Освен българските специалисти, свои изследвания ще презентират учени от Германия, Русия, Унгария, Сърбия, Австрия и Македония.
Темата на международния симпозиум в Стара Загора е изключително актуална за мнозина български и европейски праисторици, някои от които ще представят своите нови наблюдения от разкопки, други ще аргументират интерпретациите си. Място ще намерят изследвания за строителството на двуетажни къщи, преднамереното запалване на къщите и тяхното "погребване", ежедневието в дома и т.н. Дискусиите ще бъдат крачка напред към по-пълно познаване на живота на хората, създали първата европейска цивилизация, в която регионът на Стара Загора има утвърдено от науката важно място.
"Едно от най-емблематичните места в историческата даденост на града ни са Неолитните жилища. Този симпозиум е една възможност за още по-добро огласяване на нашето съкровища и тази даденост на Стара Загора", каза зам.кмета Иванка Сотирова.
Дискусията за живота и смъртта на праисторическата къща в Стара Европа през VІ и V хилядолетие пр. Хр. припламва периодично. В последните години учените спорят и търсят аргументи както за технологичните аспекти на жилищното строителство, така и за мястото на къщата в религиозно- митологичната система. Археологическите проучвания на селища от късната праистория в Предна Азия и Европа откриват все по-неочаквани аспекти от живота и представите на древните хора.
Научен ръководител е чл.кор. проф. д.и.н. Васил Николов. Симпозиумът се организира от Община Стара Загора, Националния археологически институт с музей при БАН и Регионален исторически музей – Стара Загора. Официалното откриване на симпозиума е днес от 19.00 ч. в музей „Неолитни жилища“ .
"За втори път в Стара Загора през последните 12 години организираме такава значима среща за праисторическата епоха. На територията на старозагорско има четири селищни могили. Това са четири селища, в които живота е продължавал десетилетия. Изключително интересни са Неолитните жилища до болницата, там ясно се вижда, че има три различни жилища- две на първия етаж и едно на втория", заяви проф. д.и.н. Васил Николов.
Той допълни, че за тогавашните хора къщата е била всичко "в къщата са били запасите от храна, в къщата са се случвали всички социални и семейни събития. Къщата също така е символ и на женското начало.В тогавашния период къщата е имала душа и хората са я одухотворявали".