С нелесната задача-да се картографират кварталите, в които има най-много ромско население в Стара Загора, са се заели петима младежки работници. Те анкетирали младежи до 29-годишна възраст от ромския етнос, а целта била да определят социалния, здравния и образователния им статус. Част от получените данни сочат, че относително добро качество на живот, в сравнение с другите сегрегирани квартали, има в „Самара 1" и „Македонски". Ниски доходи, висока безработица и нисък здравен статус показали данните за ромите, които живеят в кварталите „Кольо Ганчев" и „Зора". Ранно отпадане от училище, висока безработица, незаконна търговия и трафик, сексуална експлоатация, липса на семейно планиране, незаконно строителство-това са резултатите след изследване и анкетиране в кв "Лозенец".
Работата на терен е част от дейностите, които се извършват по проекта, свързан с изграждането на Международен младежки център за работа с деца и младежи в риск. Въпреки, че самата сграда все още е в ремонт и не е отворила врати, ромски медиатори и младежките работници усилено провеждат занимания с деца и младежи в риск. Дейностите и теренната работа се следят от Съвета на Европа и получаването на неговия знак за качество е основната цел на проекта за международния център за деца и млади хора в риск. Това ще бъде доказателство за достигнатите международни стандарти за младежки дейности.
Подобни центрове в страната са изградени в три града, а този в Стара Загора трябва да бъде готов до една година. В началото на май се предвижда да приключат ремонтните дейности на бившето кино „Жельо Диманов", където ще се намира новия младежки център. Строително-монтажните работи се извършват от старозагорския консорциум от фирми „КВН". В изцяло обновената сграда ще има 36 спални помещения за гостуващи групи, две модерни конферентни зали, зали за различни по вид занимания.Целева група по проекта са до 150 младежи, като минимум 25 % от тях ще бъдат младежи в неравностойно положение и роми. Целта е създаването на съвременна институция за формиране на младежки политики и дейности по примера на най-добрите европейски образци.
Общият бюджет на проекта е 1 395 379,91 евро. В рамките на проекта към центъра ще бъде изградена конферентна зала с оборудване за симултанен превод за провеждане на международни събития и конференции с младежко участие. Проектът предвижда и няколко международни събития с участие на младежи от ЕС и страните-донори с цел засилване на междукултурния диалог и разширяване на кръгозора на младите хора към света.В процеса на изпълнение на проекта, младежкият център ще кандидатства за Знака за качество на Съвета на Европа.
"Очакваме в края на април да приключат строителните работа и през май или най-късно юни месец центърът да заработи", съобщи зам.кмета и ръководител на проекта Иванка Сотирова.
Финансирането на проекта е с подкрепата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Проектът разполага с бюджет от близо 1 милион и 400 хиляди евро-60% от тях са за строителството, а останалите за младежките дейности.