Тракийски университет от две години е сред участниците в международен проект с участието на Индия и Южна Африка. "Проектът е по програма "Мобилност" и е свързан с обмен на научни кадри между различните университети от страните България, Унгария и два от Южна Африка", разказа ръководителят на проекта проф.Стойо Стоев от Ветеринарно-медицински факултет при ТрУ.
Той уточни, че проектът е за срок от 4 години като вече са минали две, а общата стойност на финансирането е 180 хил. евро. В момента в Стара Загора има двама научни изследователи от Индия, които заедно със старозагорските си колеги правят опити за изследване на билки и билкови добавки от тези страни "очакваме тези билки да имат протективно действие срещу различни микотоксини, които се срещат в животинските храни и храните за хора, като увреждат различни органи като сърце, черен дроб, бъбреци". Ученият обясни, че към момента се правят опити върху мишки и тяхното хранена като "фуражът се смесва с храната и се наблюдава дали има въздействие и се унищожава възможността от появата на плесени върху храната на приживните животни".
Координатор на проекта е проф. Веселина Гаджева,която има дългогодишен опит в международен проект с индийската държава и тяхното Министерство на отбраната. По време на него са били изследвани билки от Хималаите. "Сегашният проект е своеобразно продължение на незавършения вече такъв между България и Индия", уточни проф. Гаджева.
Стана ясно, че университетите сами финансират научните си експерименти и при евентуално откриване на нов вид полезна хранителна добавка патент върху откритието ще имат всички участници, т.е. независимо къде ще бъде открита новостта, то тя ще се патентова във всички страни участници в проекта.